Марко Алчевски го продолжи договорот до 2026-та година

Марко Алчевски го продолжи договорот до 2026-та година

Еден од најдобрите млади голмани во Македонија, денеска го продолжи договорот со клубот кој истекуваше за 6 месеци. Иднината на Академија Пандев се младите играчи, а Алчевски како капитен на У-21 репрезентацијата на Македонија ќе биде еден од темелите на клубот во наредните сезони. Во следниот период клубот ќе продолжи со промовирање и ангажирање на најталентираните играчи во државата и давање шанса за докажување во сениорскиот фудбал!

Нов централен одбранбен играч на ФК Академија Пандев

Нов централен одбранбен играч на ФК Академија Пандев

Душан Јоковиќ е нов централен одбранбен играч на ФК Академија Пандев. Тој е поранешен играч на ФК Пролетер од Нови Сад , ФК Металац и поранешен репрезентативец на Србија У-21. Му посакуваме многу успех во нашиот клуб.

Сениорите веќе четврти ден напорно се припремаат за настапот во УЕФА Конференциската Лига

Сениорите веќе четврти ден напорно се припремаат за настапот во УЕФА Конференциската Лига

Се до 19-ти јуни ќе се тренира во Струмица на СЦ Пандев, од каде се заминува во Банско, Бугарија. Закажани се четири контролни натпревари, против екипите на Балкани (Косово) и бугарските прволигаши Черноморец, Левски и ЦСКА 1948.

Генерацијата 2004/05 учестуваше на еден од најсилните балкански турнири за млади

Генерацијата 2004/05 учестуваше на еден од најсилните балкански турнири за млади

Академија Пандев со генерација 2004/05 учестуваше на еден од најсилните балкански турнири за млади категории “Kup Prijateljstva” кој се одржува во Златибор – Србија. Нашите надежи одиграа три натпревари, нерешено без голови против ФК Сараево, минимален пораз 1-0 од Динамо Загреб, а во четвртфиналето нерешен резултат 1-1 против Црвена Ѕвезда и несреќен пораз на пенали. Иако можевме со малку повеќе среќа да постигнеме и поголем успех, сепак фудбалерите предводени од тренерот Мартин Алаѓозовски и асистенот Милан Василев, прикажаа зрелост, борбеност и рамо до рамо се носеа со своите врсници.