Академија Пандев со генерација 2004/05 учестуваше на еден од најсилните балкански турнири за млади категории “Kup Prijateljstva” кој се одржува во Златибор – Србија. Нашите надежи одиграа три натпревари, нерешено без голови против ФК Сараево, минимален пораз 1-0 од Динамо Загреб, а во четвртфиналето нерешен резултат 1-1 против Црвена Ѕвезда и несреќен пораз на пенали. Иако можевме со малку повеќе среќа да постигнеме и поголем успех, сепак фудбалерите предводени од тренерот Мартин Алаѓозовски и асистенот Милан Василев, прикажаа зрелост, борбеност и рамо до рамо се носеа со своите врсници.